Життя на марсі: Чи варто землянам чекати прибульців — вчені знайшли свідчення існування води на Марсі в солоному підземному озері

Вчені знайшли свідчення існування води на Марсі. Відповідно, на червоній планеті може теплитися життя

Завдяки радару науковці Європейського космічного агентства, які досліджують планету в рамках місії Mars Express виявили підземне озеро завширшки у 20 км на Південному полюсі планети. Поверхню знахідки вкриває крига товщею 1,5 кілометри.

«Там вода, вона солона, вона має контакт з горами. Себто, усі необхідні інгредієнти, аби припускати можливість існування життя на планеті», — цитує колишнього очільника Італійського космічного агентства Енріко Фламіні The New York Times.

Водойма подібна на підземні озера, знайдені у Гренландії та Антарктиді. В одному з них, до речі, виявили живих мікробів, які вистояли в умовах низьких температур і відсутності світла. Крига ж на червоній планеті могла стати заслоном від радіації.

Як стверджують вчені, знахідка кардинально змінює уявлення про Марс. Тепер це не «запилюжена планета», а одна з можливих оаз всесвіту.

Вчені достатньо давно шукають воду на небесних тілах Сонячної системи. Зокрема, відправляли роботів, аби ті зондували супутники Юпітера та Сатурна. Цього літа науковці зробили гучну заяву: зонд «Кассіні» виявив складні органічні молекули на Енцеладі.

Втім, Марс, який останнім часом став культовим і комерційним об’єктом, навіть можливим пунктом для відпустки у найближчому майбутньому, тому найменша можливість існування життя на ньому — справжня сенсація.

Поверхня планети вкрита ущелинами, каньйонами, басейнами океану і вулканами. Вірогідно, їхній виверження могли призвести до катастрофи. І якщо у більш сприятливих умовах на планеті таки існувало життя, воно могло, наприклад, «мігрувати» під землю.

Наразі вчені утримуються від надто сенсаційних припущень, адже даних щодо умов, які раніше існували на планеті, занадто мало. Крім того, озеро виявилося аж надто солоним для існування життя. Принаймні, у тих формах, з якими ми знайомі.

Професор екології Державного університету Монтани Джон Піску припускає, що озеро, яке абсолютно вороже до життя на поверхні, в глибині може навпаки виявитися життєдайним. Він вивчав біологію Антарктиди і в одному з озер, подібних до марсіанського, знайшов мікроби.

«Вони не бачили денного світла сотні тисяч років. Для отримання енергії вони їли гори», — коментує науковець.

Каже, якби була можливість дослідити глибші шари щойно відкритого озера, він готовий закластися, що знайшов би життя або принаймні його сліди.

«Я 35 років вивчаю життя у льоду. Ми знаходили життя там, де, згідно з нашими сучасними уявленнями, його не повинно було бути. Але уявлення змінюються», — стверджує науковець.

Передчасний дзвін?

Між тим, про можливу наявність води на Марсі повідомляють вже не вперше. У 1877 році італійський астроном Джованні Шіапареллі крізь телескоп побачив канали, які бороздять поверхню Червоної планети, передає ЗМІ.

Преса того часу інтерпретувала інформацію у найромантичніший спосіб. Мовляв, населення планети прорило канали, аби забезпечити систему водопостачання.

Пізніше вчених дуже захопило відкриття «темних струмків солоної води», які нібито текли марсіанськими дюнами під час теплих сезонів. Втім, наразі вважається, що «струмки» насправді лише наносили піску.

Скептики стверджують, що і цього разу радість передчасна. Мовляв, на планеті дуже низька атмосфера і холоднеча у -55 градусів. Тож воді зберегтися аж надто складно.

Але якщо досліджувати глибше і глибше, виявляти інші озера та резервуари — хтозна, може цього разу у романтичній теорії правди таки більше.

Share
error: Content is protected !!