Всі новини світу тут: Світ за тиждень. 15 – 19 жовтня 2018 року, — все, що українці могли пропустити

Головні події: Сполучене Королівство може отримати відстрочку для перехідного періоду; спецпрокурор Мюллер може оголосити про результати розслідування невдовзі після листопадових виборів до Конгресу США; Ер-Ріяд став токсичним через убивство журналіста; дружина керівника Інтерполу, якого затримала китайська влада, хвилюється за його життя; Путін погрожує світу ядерним та «духовним» пеклом; Росія посідає друге у світі місце за концентрацією багатства в руках небагатьох; американці позбавляються російських ракетних двигунів.

Переговори щодо формату взаємин між Сполученим Королівством та ЄС проходять надзвичайно складно. Поки що сторони не дійшли принципової згоди з ключових питань (баланс між доступом до ринку та свободою пересування громадян ЄС та Британії). На додачу до цього, план очільниці британського уряду має хитку підтримку всередині власної коаліції, а решта парламентарів не сприймає його позитивно. За таких умов ЄС висловив готовність розширити перехідний період ще на 21 місяць, що може зсунути дату Брекзиту з 29 березня 2019 року.

Спецпрокурор Роберт Мюллер, вірогідно, представить результати свого розслідування втручання росіян у американські президентські вибори невдовзі після листопадових проміжних виборів до Конгресу США. У разі утримання республіканцями Сенату Дональд Трамп може вдатись до низки кроків, аби обмежити можливості Мюллера продовжувати розслідування.

Так, він може звільнити генерального прокурора, якого критикував за самоусунення від розслідування, а також його заступника, який зараз курує розслідування спецпрокурора. Ба більше, Трамп може спробувати звільнити навіть самого Роберта Мюллера, попри те що такий крок може спричинити непередбачувані для його каденції політичні наслідки.

Наразі всі фігуранти розслідування, яким висунуто звинувачення, або визнали свою вину самі, або ж це зробив суд. Дотепер у матеріалах справи питання змови між російською владою та командою Трампа не фігурувало, але згода колишнього керівника виборчої кампанії Пола Манафорта співпрацювати зі слідством може змінити ситуацію.

Міністр фінансів США та міністр міжнародної торгівлі Сполученого Королівства відмовились від участі у міжнародній конференції інвесторів у Саудівській Аравії. Це, разом з демаршем представників низки американських та глобальних компаній (HSBC, Credit Suisse, MasterCard, Ford, Uber та Google), стало черговим кроком – реакцією на звинувачення Ер-Ріяда у причетності до кривавого вбивства журналіста в консульстві Саудівської Аравії у Стамбулі.

Президент США звернувся до турецької влади із закликом передати наявні записи, що підтверджують скоєння злочину.

Дружина Мена Хунвея заявила, що не впевнена, що її чоловік досі живий. На початку жовтня стало відомо, що під час візиту до Китаю зник керівник Інтерполу пан Хунвей. Згодом китайська влада повідомила, що його затримано на підставі звинувачень у корупції. Вдруге цього року Пекін «засвітився» у справі зникнення відомих осіб. Напевно, за правилом «жінка – перша» до цього певний час не було відомостей про місцезнаходження надзвичайно популярної актриси Фань Бінбін, яка згодом з’явилась із «покаянням» в ухиленні від сплати податків.

Володимир Путін на Валдайському форумі вкотре порадував світ «миролюбністю», видавши таку сентенцію: «Агресор повинен знати: відплата є неминучою, все одно він буде знищений. А ми як жертва агресії, ми як мученики потрапимо в рай, а вони просто здохнуть. Тому що вони навіть покаятися не встигнуть». Він також назвав себе «найбільш ефективним націоналістом», політику якого підтримують «майже 146 млн осіб».

Дослідження Credit Suisse свідчить, що за рік у Росії кількість мільйонерів зросла на 30%. Країна посідає друге (після Таїланду) місце за концентрацією багатства. Так, 5% найзаможніших росіян володіють 73,7% багатства країни, яке оцінюється у 2,2 трлн дол. При цьому найбільші зарплати в РФ отримують у Центральному та Далекосхідному федеральних округах (трохи більше за 810 дол.), а найменші – у Північно-Кавказькому (399 дол.), Південному, куди входить окупований Крим, та Поволзькому (469 дол.).

ВПС США уклали контракти на надання послуг з доставки воєнних вантажів у космос з ULA (на 967 млн дол.), Northrop Grumman Innovation Systems (на 792 млн дол.) та Blue Origin (на 500 млн дол.). Хоча серед названих компаній не опинилась SpaceX Ілона Маска, оборонне відомство не виключає, що вона може бути допущена до воєнних контрактів згодом. Обрана трійка у рамках програми розвитку одноразових ракет-носіїв має створити власний двигун.

Таким чином, американці зробили крок, що позбавить їх єдиної залежності від Росії, адже дотепер ULA (спільний проект Boeing та Lockheed Martin) використовували російський двигун РД-180. Американців двигун повністю влаштовує (з 2000 року ULA запустила 130 ракетоносіїв), але анексія Криму засвідчила, що у питаннях національної безпеки не можна покладатись на росіян. Тож Конгрес США наклав обмеження на використання двигуна у майбутніх програмах, підштовхуючи військових знайти заміну.

Share
error: Content is protected !!