Росія зруйнувала культурну пам`ятку Криму, яка мала стати надбанням ЮНЕСКО: там, де з`являються росіяне — завжди розруха

В окупованому Криму руйнується печерний комплекс, що до анексії хотіли внести до списку ЮНЕСКО

Окупований Крим може втратити унікальний комплекс печерних споруд Барабан-Коба, розташований в печерному місті Мангупе-Кале в Бахчисарайському районі

В окупованому Криму руйнується печерний комплекс, що до анексії хотіли внести до списку ЮНЕСКО
Про це розповів декан історичного факультету Таврійської академії Кримського федерального університету ім. І. Вернадського Олександр Герцен, повідомляє Depo.Крим з посиланням на «Новини Криму».

«Гірська частина Криму, поселення, що знаходяться на вапнякових мисах, плато, піддаються дуже сильному впливу з боку природних чинників — дощ, сніг вітер. Найстрашніше навіть те, що повільно йде процес. Ми дуже боїмося (наслідків — Ред.). Найзнаменитіший об’єкт на Мангупі, який відвідують всі туристи, — це триповерховий комплекс Барабан-Коба в краю мису, в його скельної монолітної покрівлі пролягла тріщина», — поскаржився він.

Декан факультету також повідомив, що раніше об’єкт планували внести в номінаційного списку пам’яток ЮНЕСКО. Однак після введення санкцій організація відмовилася від всіх проектів на півострові.

«Ми готували до внесення в номінаційного списку пам’ятників групи печерних міст: Чуфут-Кале, Мангуп, Екскі-Кермен, Бахчисарайський (палац — Ред.). Все це повинно бути накрите захисною «парасолькою» ЮНЕСКО. Але ЮНЕСКО пішла з Криму. Херсонес вони встигли номінувати, але боюся, що в зв’язку з перетвореннями, які в Херсонесі проводяться, вони можуть теж вийти з цього проекту», — зазначив Герцен.

Нагадаємо, що геолог передбачив обвал скельного масиву над пляжем в окупованому Севастополі.

Протягом багатьох кілометрів морське узбережжя Севастополя має круті скельні або кам’янисті схили. Щороку відбуваються обвали скельної породи і зсуви різного масштабу.

Процеси руйнування берегової лінії пов’язані як з розмиванням морем складають берегових порід, так і з рясними опадами. Камені, що вільно лежать на схилі, починають рухатися, коли з-під них вимивається грунт. Такі каменепади відбуваються досить часто.

Один з них трапився кілька днів тому на схилі гори Спілія в Балаклаві.

Скельний блок скотився з гори на стежку, розсипався на складові частини і знищів частину дерев нижче стежки.

Є ділянки скельної породи, які роками накопичують вологу і рухаються вниз відносно повільно. Але настає момент, коли опори у такого масиву вже немає, і він падає вниз.

Приклад майбутнього обвалу — східна частина пляжу «Василі» в Балаклаві.

Севастопольський геолог Сергій Стрєльцов вже кілька років веде спостереження за величезним скельним масивом, що нависає над пляжем. Наприкінці липня 2018 року Стрєльцов знову побував на цій ділянці і зазначив розширення тріщини між блоком, що відколовся, і схилом гори.

Точно назвати дату катастрофічного обвалу зараз неможливо. Тривогу викликає той факт, що прямо під цим блоком розташовуються намети туристів і відпочиваючих на «Василі» громадян. Навіть щит з оголошення є: «Встановлення намету 500 рублів».

Адміністрація пляжу піклується про поповнення свого бюджету, але забула захистити територію пляжу табличками, що попереджують про загрозу каменепадів.

На східній ділянці пляжу кілька років тому вже відбулося гігантське обвалення, камені тоді покрили частину пляжу і викотилися в море. Але то обвалення звільнило частину схилу і підготувало грунт до нового обвалу.

Сергій Стрєльцов звернув увагу і на рухому мову відвалу розкривної породи Псилерахського кар’єра. Зимові шторми перетирають каміння, що вивалюється у море, розмивають глину. Але схил сильно зволожений і продовжує повзти вниз.

Прямо під обвалом розташовуються пляжники з дітьми. Тут же розтошована жвава стежка до маленької бухти під нависаючою скелею на західному закінченні Василевої балки. Ніяких попереджень і там немає.

Звичайно, громадяни мають право підставляти свої голови під каменепади, але інформувати їх про небезпеку повинна адміністрація пляжу. До речі і сама адміністрація, і торговельні об’єкти, і розважальний майданчик також знаходяться в зоні можливих каменепадів.

Сходи на пляж (побудовані силами Балаклавського рудоуправління для пансіонату «Василі») після чергового зсуву кілька років тому були знесені породою, а пізніше перенесені і відновлені ​​східніше осі зсуву. Зараз її опори стоять на монолітній скелі, але дерев’яні східці в багатьох місцях згнили і випали з гнізд.

Цього року частина ступенів була замінена новими дошками. Але ці ступені в сходах ніяк не зафіксовано, що загрожує відпочивальникам травмами.

На захід від пляжу «Василі» розташовуються круті скельні стіни гори Кая-Баш. З них регулярно обвалюються камені. Особливої ​​небезпеки зазнають каякери, які підходять близько до берега. На деяких маленьких пляжиках під стіною можна помітити відпочиваючих, яким невтямки, що пляжики ці утворені продуктами обвалів і зсувів протягом багатьох років.

Share
error: Content is protected !!