Лави ЗСУ скоро спорожніють: чому українську армію масово покидають офіцери і солдати — на що скаржаться захисники України, повідомляють журналісти

«Радянська» армія в пікселі: Чому ЗСУ в кадровій небезпеці

Ентузіазм перших років війни, коли армія поповнювалася якісними добровольцями, вже давно спав. ЗСУ втрачають кадри

Дуже небезпечний прецедент. З січня по червень зі Збройних сил України звільнилося 11 тисяч офіцерів та контрактників. Ще 18 тисяч стоять у черзі на звільнення і до кінця 2018-го вони також підуть з армії.

У значній мірі піти з армії багатьом допомагає закон № 6052, який прийняли у квітні, а президент Порошенко підписав у червні, що відчиняє контрактникам «двері на вихід» з війська. Depo.ua детально розписував, яку міну уповільненої дії він закладає під ЗСУ.

Поруч із вищеназваними цифрами є офіційні звіти керівництва міноборони. З початку 2018-го станом на липень армія поповнилася 18 тисячами контрактників. Оперативний резерв налічує понад 158 тисяч чоловік, 122 тисячі з яких числяться в резерві першої черги.

Як писав журналіст Юрій Бутусов у статті для DT.UA, сьогодні укомплектованість бригад ЗСУ на фронті становить менше 50%. До кінця ротації підрозділу на передовій нерідко можна побачити роту з 40 осіб, або батальйон, в якому 200 тримають фронт у 10-11 кілометрів.

А військова та журналістка Лера Бурлакова також написала матеріал, в якому поспілкувалася з військовими з передової, котрі йдуть з армії. У її матеріалі вони називають причини свого рішення — від браку мотивації, виконаної місії до тотальної «совдепії» у війську.

У той же час в Міноборони кажуть, що масове звільнення військових провокує «погіршення матеріального стану» військових. Мовляв, коли середня зарплата рядового-тиловика становить 8,5 тис.грн (першого року служби 7,5 за заявою МО), за середньої зарплати по країні у 8,7.

Сюди, звісно, можна додати виплати за службу на першій лінії оборони (плюс 10000 грн) чи на 2 та 3 (плюс 4500). Але в цілому, десь у керівництві МО мають рацію. Тому там і анонсували збільшення зарплат із жовтня цього року — рядовому складу – до 9 тис. грн, а офіцерському складу – до 15,3 тис. грн.

З 2019-го військовослужбовець за контрактом першого року служби у військовому званні «солдат» має отримувати 15 тис. грн.

От тільки для виконання цього плану потрібні гроші з бюджету. Так, на збільшення зарплат вже у цьому році необхідні додаткові 4,5 млрд гривень. І це при тому, що оборонка вже недоотримала 3,4 млрд, а на Єдиному казначейському рахунку на початку серпня було всього 1,99 млрд. Безперечно, гроші в теорії можна знайти, розкрутивши інфляцію та обваливши гривню. Втім, навряд чи це вихід.

Чи врятують гроші від кадрової проблеми

Те, що сьогодні відбувається з армією, є зрозумілим процесом. У перші роки війни на Донбасі до війська пішли добровольці, серед яких були айтішники, спеціалісти, люди від бізнесу та інших професій, котрі могли суттєво просунути реформи у ЗСУ.

Чимало волонтерів також влилися в Офіс реформ і плоди їхньої діяльності справді є. Але відтік кадрів був неминучим. Чимало з новоприбулих скаржилися на систему, яка по суті у війську лишалася радянською. Застарілі командири не піддавалися осучасненню, їхні неадекватні дії викликали обурення, а радянщина просто добивала людей.

Додавали негативу постійні перевірки, коли зі штабу на передок приїздять командири і починають «домахуватися» до військових, чому у них вогнегасник висить «криво», і так далі,а також купа паперу, на якому доводиться писати чимало пояснювальних та доручень. Електронний документообіг лишається в ЗСУ якоюсь мрією.

Також бойових офіцерів, які пройшли війну на Донбасі і сподівалися зробити кар’єру у війську добило те, що до ЗСУ почали активно повертати пенсіонерів. І саме їм віддавати ключові посади, блокуючи кар’єрне зростання мотивованих хлопців, котрі прагнули реформувати армію. Depo.ua також про це писав детально. Зрозуміло, що ці офіцери розвертаються і йдуть з війська. Бо нема мотивації і віри, що можна якось перемогти радянщину.

Що буде з армією далі

Командуючий ООС Сергій Наєв в останніх інтерв’ю постійно каже про небувалий прогрес армії в порівнянні з 2014-м роком, а також спілкування з бійцями на передовій. Паралельно із цим ведуться активні переговори про влиття УДА та ПС в лави ЗСУ. Бо згідно із законодавства добровольці не мають права воювати окремо від силовиків на Донбасі.

Якщо раніше на це закривали очі, то з приходом Наєва і зміни формату операції на Донбасі цей момент вирішили закрити. Це логічно не тільки з точки зору законодавства, але і комплектації ЗСУ. У різних секторах на фронті сьогодні знаходиться близько 1,5 тис. добровольців. Ці досвідчені бійці можуть суттєво підживити ЗСУ, які страждають від відтоку кадрів.

Говорячи про інші аспекти, то, на жаль, в умовах відсутності активних бойових дій армія поступово деградує. Особливо, в тилу. Сьогодні досвідчені кадри змінюються так званими «заробітчанами». Хлопцями і дівчатами із сіл та містечок, де немає хорошої роботи. Вони йдуть до війська за твердою гривнею. І мотивація у них полягає в отриманні зарплати.

Як розповідав нам відомий АТОвець Мартін Брест — армія є гарантією стабільності. Статистично збільшення зарплати у війську може допомогти укомплектувати ніші кадрами, навряд чи сильно мотивованими. Втім, поки не буде змінена система, цих кадрів довго втримати не вдасться.

Як розповів нам колишній солдат Віталій Несейчук з Бережан, годувати родину на 8 тисяч гривень практично неможливо.

«У мене дитина, в АТО доводилося їздити на ротації кожні три місяці. Потім додому, постійні наряди. Все життя перетворилося виключно на сон і наряд. Сім’ї практично не бачив. Вихідні давали рідко, бо нема кому в наряд іти. Це жах», — розповів він.

Цей боєць звільнився з армії і зараз розглядає можливість виїзду на заробітки до Польщі. Сусідня країна між іншим є конкурентом для ЗСУ на ринку праці. Бо трудові мігранти там заробляють від 14 тисяч гривень розкладаючи товар у супермаркетах 8 годин на день.

В кращому випадку, майбутнє ЗСУ — це «совкова» армія в пікселі із адекватною кількістю бойових офіцерів на передовій. В гіршому, навіть на «передок» йтимуть немотивовані «заробітчани», що впливатиме на здатність нашої армії проводити якісні операції.

Share
error: Content is protected !!