Грип наступає: Що треба знати про небезпечну хворобу 2019-го

Вже цього року грип забрав життя п’яти українців, і показники захворюваності залишаються доволі високими.

Найстрашніший різновид — грип A/H3N2 штаму «Сінгапур». Саме цей штам у минулому сезоні лютував у США, де забрав 80 тисяч життів.

Якщо в Україні минулий сезон грипу пройшов порівняно спокійно, щодо цього медики попереджали заздалегідь: буде непросто.

Серед груп ризику — хворі на цукровий діабет, брохіальну астму та ожиріння, діти до двох років і люди, старші 65 років.

Небезпека вірусу в тому, що він б’є по імунітету, і організм стає вразливим до бактеріальних уражень — бронхітів та запалення легень.

«Основне найтяжче ускладнення сьогоднішнього грипу — важкі позагоспітальні вторинні пневмонії», — пише голова кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету Богомольця Ольга Голубовська у Facebook.

Розпізнати грип і відрізнити його від застуди неважко. У Центрі громадського здоров’я підготували інфографіку, яка допомагає хворим правильно трактувати власні симптоми.

Так, для грипу характерний різкий початок хвороби, ломота в тілі, озноб, сильний головний та м’язовий біль, температура тіла від 38 градусів і вище, почервоніння та біль в очах. Нежить і біль у горлі, якщо і виникають, то не одразу, а на другий — четвертий день.

А от задишка і відчуття браку повітря — доволі серйозний симптом, за якого потрібно терміново звертатися до лікаря.

Очільниця МОЗ Уляна Супрун наводить основні правила поводження при грипі.

Деякі медики вважають доцільним курс антибіотиків для уникнення можливих важких ускладнень. Себто, вірус такі ліки не здолають, але «приб’ють» бактерії, що викликають важкі ускладнення.

«Антибіотики призначає лікар — він бачить пацієнта, ситуацію у конкретний момент. Загалом така стратегія виправдана. Так, грип не лікується антибіотики, але на другий-третій день лікар може призначити антибактеріальні препарати — або для профілактики бактеріальних, або, можливо, бактеріальна інфекція вже приєдналася.

Грип небезпечний не самим вірусом, а загостренням захворювань чи приєднанням вторинної інфекції. Але рішення, повторюся, приймає лікар», — розповів Depo.ua директор Київського центру клінічної імунології Олег Назар.

Додав, що курс антибіотиків зазвичай призначаються на тиждень, дітям можуть призначати на п’ять днів.

«Короткі курси формують стійкіть до антибіотиків», — пояснює лікар.

Препарати проти грипу на кшталт озельтамівіру приймають лише при тяжкому перебігу хвороби у перші три-чотири дні. Знову ж таки, виключно за призначенням лікаря.

Що ж до зарознижувальних, звичні для деяких пігулки при грипі можуть бути небезпечними.

«Аспірин та анальгін при підозрі на грип краще не використовувати: може розвинутися синдром Рея, кровохаркання і легенева кровотеча. Є ібупрофен, парацетамол — ось ця група препаратів (підходить — ред.)», — стверджує лікар.

«Якщо важкий стан, зразу до лікаря, самолікування непотрібно. Усі ці проблеми з ускладненнями пов’язані з тим, що пацієнт або звернувся пізно, або взагалі не звернувся, поки вже швидка не привезла», — акцентує пан Назар.

ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ

Рекомендації щодо профілактики доволі загальні: правильно харчуватися, приділяти час прогулянком і заняттям спорту, висипатися, уникати стресів. Важливо стежити за гігієною — регулярно мити руки та підлогу у приміщенні, не забувати провітрювати попри морози.

Ефективним засобом медики називають щеплення. Стверджують, що вакціонуватися можна увесь епідеміологічний сезон. Хоча тут варто врахувати, що імунітет після процедури формується протягом 2-3 тижнів, а стовідсоткового захисту вона не гарантує.

На щастя, рівень захворюваності вже почав знижуватися. Зокрема, у Києві станом на 8 січня хворих на грип та ГРВІ стало на 6,9% менше.

Share
error: Content is protected !!