Генна інженерія догралась з експериментами: британські дослідники з’ясували, що новий метод редагування геномів викликає побічні ефекти і призводить до різних мутацій

Британські дослідники з’ясували, що новий метод редагування геномів CRISPR/Cas9 викликає побічні ефекти і призводить до різних мутацій.

Дослідження опублікували в журналі Nature Biotechnology.

Метод CRISPR/Cas9 дозволяє знайти певну послідовність в ДНК клітини і «вирізати» її. Вчені намагалися використовувати цю технологію для лікування практично всіх видів захворювань.

Вчені протестували метод на ембріональних стовбурових клітинах миші, клітинах кісткового мозку миші та епітеліальних клітинах сітківки людини.

Використання системи CRISPR призводило до перебудови та делеції ДНК (втрати ділянок хромосоми). Небезпека полягає ще й в тому, що ці пошкодження не визначаються традиційними способами.

Утім результати дослідження не означають, що CRISPR/Cas9 цілком небезпечне — в чомусь технологія корисна. Однак під час роботи з мільярдом клітин людини можуть бути серйозні наслідки. Наприклад, є ризик активізувати гени, які викличуть рак.

Отже вчені вважають, що потрібно дізнатися більше та зробити ретельний аналіз методу, перш ніж починати клінічні випробування на людині.

Вчені з Інституту біоенергетики в Берклі розробили новий спосіб синтезу ДНК, що дозволяє створювати гени за кілька годин.

Учені з Інституту біоенергетики в Берклі розробили швидкий, точний і доступний метод синтезу. Якщо все пройде вдало, це значно прискорить темпи медичних і біохімічних відкриттів.

Про це повідомляється на сайті інституту.

Традиційний метод створення ДНК за останні чотири десятиліття не змінився, та передбачає приєднання чотирьох типів будівельних блоків в певній послідовності. Але такий ланцюг обмежений тільки 200 хімічними основами (дуже мізерне число як для генетики). Для створення невеликого гена може знадобитися кілька тижнів і приблизно $ 300. Тому ідеальний синтез є дорогим процесом.

Новий підхід полягає у використанні ферменту, який міститься в клітинах імунної системи — термінальної дезоксінуклеотідилтрансферази (TdT). Замість копіювання ДНК за допомогою полімерази, він додає чотири основні види нуклеотидів до існуючої ДНК.

У такий спосіб можна домогтися результату в 200 основ за хвилину і ДНК довжиною до декількох тисяч основ. При цьому число помилок зводиться до мінімуму.

Варто визнати такий метод синтезу ДНК поки ще не готовий до використання. Його точність становить 98%, водночас традиційні методи показують результат 99,5%. Якщо вчені покращать свою технологію, це істотно змінить генетичні дослідження. На синтез складного гена знадобиться всього кілька годин.

Біологи зробили донорську кров універсальною за допомоги редагування генів

Учені з Брістольського університету розробили технологію редагування генів, яка допоможе виробляти універсальні еритроцити для переливання пацієнтам, з будь-якою групою крові.

Дослідження, опублікували в журналі EMBO Molecular Medicine.

Винахідники, пояснюють, що механізм працює аналогічно функції «знайти та замінити»: спеціальний фермент розрізає ДНК в місці, обраному за зразком. Після цього специфічні гени, які можуть викликати імунні реакції, видаляються.

Вчені зазначають, що більшість людей можуть безпечно отримувати кров з донорської бази, проте пацієнти із захворюваннями, зокрема, таласемія або Серповидноклітинна анемія, потребують постійних переливань. Отже, це нововведення насамперед може допомогти їм.

Водночас автори роботи наголошують, що перш ніж застосовувати цю технологію в клініках, потрібно подолати чимало технічних перешкод.

«Кров, зроблена з використанням генетично модифікованих клітин, може забезпечити групу пацієнтів, яким важко підібрати донорів. Однак для цього буде потрібно провести дуже багато роботи», — зазначив керівник робочої групи, доктор Ешлі Той.

Share
error: Content is protected !!